Ciekawostki

Czego nie wiesz o butach?

Poniżej znajdują się różne ciekawostki dotyczące butów.obuwia, odpowiedzi na zadawane pytania, informacje dotyczące skóry, pielęgnacji i inne informacje.

Wśród różnych pytań i odpowiedzi, każdy może znaleźć coś dla siebie, a jeśli brakuje jakiejś informacji – napisz a ją dodamy.

Pierwsze buty zostały znalezione na zamrożonym w lodowcu praczłowieku Ötzi, który żył około 3300 p.n.e, były one nieprzemakalne z jeleniej skóry, natomiast podeszwa była zrobiona z niedźwiedzia. Do środka butów została włożona słoma dla higieny i przede wszystkim komfortu poruszania się.

Obuwie oczywiście wykonywano ręcznie. Maszyna do zszywania części cholewki została wynaleziona dopiero w 1845 roku. Następnie obuwie produkowano przy wykorzystaniu kołkowarki, która łączyła cholewki z podeszwą

Na początku 1300 roku Wielka Brytania ustanowiła pierwszy środek do pomiaru wielkości buta. Król Edward II ogłosił, że podstawą pomiarów obuwia będzie ziarno jęczmienia. Orzekł, że długość trzech ziaren jęczmienia odpowiada jednemu calowi, co czyni standard miarą rozmiarów.

Oglądaliście film „Maria Antonina”? Jeśli tak, to na pewno byliście, szczególnie Panie, były zachwycone jej pokaźną kolekcją misternych, ręcznie robionych butów. Wyobraźcie sobie, że miała ich aż 500 par i miała służącą, której jedynym obowiązkiem było dbanie o pantofle królowej.

Pierwsze buty zostały zaprojektowane i wykonane dla królowej Wiktorii w 1840 roku.

Pod koniec X wieku mężczyźni, którzy jeździli konno, potrzebowali butów, które mają obcasy, aby pozostać w strzemionach. (Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego buty kowbojskie mają obcasy?) A ponieważ posiadanie koni było oznaką bogactwa, obcasy stały się symbolem arystokracji i wysokiego statusu społecznego, a nie płci.

Pierwsza dama z Filipin w latach 1965-1988, Imelda Marcos, czerpała wiele luksusów z życia. Kiedy jej rodzina uciekła z wyspy, Pałac Malakafijski miał 15 brzegów norki, 508 sukien, 1000 torebek i zaledwie 1056 par butów.

Wydaje się, że kiedy marzysz o butach, to coś więcej niż przypomnienie, żeby pójść na zakupy. Buty przedstawiają sposób, w jaki podchodzisz do swojego życia. Jeśli nosisz buty we śnie, sugeruje to, że jesteś dobrze uziemiona i przyziemna. Zmiana butów oznacza zmianę ról, przekonań lub sposobu postrzegania rzeczy.

Kiedy marzymy o zapominaniu naszych butów: oznacza to pozostawienie zahamowań. Podobnie stare i zużyte buty stanowią ciężką pracę.

Znane kultowe rubinowe kapcie Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Oryginalna para sprzedana została na aukcji w 2000 roku, za 660 000 $.

Dopiero w 1818, prawy but został wynaleziony. Do tego czasu nie było różnicy między obuwiem wykonanym dla lewej czy prawej nogi. Pierwsza para butów dla prawej i lewej stopy została wykonana w Filadelfii. Oczywiście, buty nie były jeszcze wykonane z większą myślą o komforcie.